منو سایت

آموزش تهیه فایل چاپی

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
آموزش تهیه فایل چاپی

چاپ آنلاین به دلیل سادگی فرآیند سفارش و سرعت نسبتاً سریع آن به یکی از صنایع رو به رشد در دنیای فناوری ما تبدیل شده است. همچنین نباید به نکته مهمی اشاره کرد که در هر مکان و هر زمانی قابل انجام است. برای اینکه فایل های پرینت شما دقیقاً همان طور که می خواهید چاپ شود باید از کیفیت بالا و طراحی دقیق آن بر اساس اصول فایل های چاپی مطمئن شوید سپس اقدام به سفارش دهید. در این مقاله آموزش تهیه فایل چاپی سعی می کنیم مهمترین لحظات مورد نیاز برای ارسال فایل به واحد چاپ را به شما بگوییم.

سوال 1) آیا همه تصاویر با کیفیت بالا و فایل ها الزامات را برآورده می کنند؟ DPI آیا محصولات چاپی مورد نظر مطابقت دارند یا خیر؟

تار یا پیکسل بودن در عکس‌ها و تصاویر می‌تواند چاپ شما را کاملاً خراب کند. حتی اگر تصاویر تا حدی روی صفحه کامپیوتر شما عالی به نظر برسند، باز هم می توانند فایل چاپی را خراب کنند. در هر نوع کار چاپی، آنها به یک “رزولوشن” DPI خاص نیاز دارند تا عکس ها و تصاویر واضح به نظر برسند. ما 300 پیکسل در اینچ را برای اکثر کارهای چاپی مانند چاپ کارت ویزیت، چاپ بروشور، چاپ لیبل، چاپ تی شرت، چاپ شیشه توصیه می کنیم، مگر اینکه محصولی مانند چاپ عکس شاسی به 200 پیکسل یا سفارشات با فرمت بزرگ نیاز داشته باشد. چاپ بنر یا پوستر دیواری که باید 72 پیکسل در هر اینچ باشد.

سوال 2) آیا اشتباهات املایی، ارقام و اطلاعات کلی مطالب را به دقت بررسی کرده اید؟

ما نمی توانیم به اندازه کافی به این نکته تاکید کنیم زیرا بررسی فایل شما از نظر غلط املایی و ویرایشی یکی از مواردی نیست که در چاپ نفیس به آن توجه می کنیم، بنابراین باید در طراحی فایل های خود نهایت دقت را به خرج دهید. داشتن یک اشتباه تایپی می تواند تمام هزینه و زمانی را که برای دریافت فایل چاپی صرف کرده اید از بین ببرد.

سوال 3) آیا اندازه متنی که انتخاب کرده اید قابل خواندن است؟

آیا می خواهید مطمئن شوید که چاپ های شما برای همه خوانا هستند؟ در مقاله آموزش تهیه فایل پرینت شده به همه توصیه می کنیم که از نسخه طراحی شده خود یک پرینت ساده تهیه کرده و پس از تایید نهایی سفارش چاپ با حجم بالا را ثبت کنند.

سوال 4) آیا تصاویر و متون شما در یک راستا قرار دارند؟

هیچ چیز بدتر از این نیست که تصاویر و متن شما ناهمگون به نظر برسند، به خصوص اگر بقیه چاپ شما عالی باشد. اکثر برنامه های طراحی مانند فتوشاپ دارای راهنمای تراز برای کمک به شما در این زمینه هستند.

سوال 5) آیا لایه های طراحی شما یک لایه و فونت ها در تصاویر هستند؟

مهم است که فایل های خود را قبل از ذخیره و آپلود به صورت تک لایه یا گروه گروه بندی کنید تا مطمئن شوید که لایه ها در طول فرآیند چاپ حذف یا جابه جا نمی شوند. همچنین، اگر فونت ها را به تصویر تبدیل نکنید، ممکن است در سیستم های چاپ دیگر به فونت های دیگر تغییر کنند.

نحوه تهیه سایز فایل چاپی

سوال 6) آیا جهت (افقی یا عمودی) فایل های شما با آنچه باید در فرم سفارش انجام دهید مطابقت دارد؟

ناگفته نماند که جهت فایل های شما باید با جهتی که قصد چاپ آن را دارید مطابقت داشته باشد. به عنوان مثال، اگر فایل بالای شما افقی است یا فایل پشت شما عمودی است.

سوال 7) آیا پرونده پشت و در پرونده شما نیز همین ادعا را دارد یا خیر؟

بسته به نوع محصول، در بیشتر موارد اره های جلو و عقب شما باید هم عمودی و هم افقی باشند. اگر یک طرف فایل عمودی و طرف دیگر افقی است، این نقطه ضعف کار طراحی شماست. در برخی موارد مانند چاپ بروشورهای براق یا چاپ کارت ویزیت کتانی که به عنوان یک ساعت برای مطب های پزشکی استفاده می شود یک طرف پرونده عمودی و طرف دیگر پرونده به صورت افقی در اکثر موارد باید جهت ها در یک طرف باشد.

اکنون که تقریباً برای نهایی کردن و آپلود فایل‌های خود آماده هستید، چند مورد دیگر وجود دارد که می‌خواهیم با شما به اشتراک بگذاریم تا مطمئن شویم چاپ‌های شما همان‌طور که می‌خواهید انجام می‌شوند.

انواع فایل و حالت رنگ

ما در گروه هنری نفیس انواع فایل ها مانند: TIF, TIFF, EPS, AI, PSD, JPG, PNG, PDF را برای چاپ می پذیریم اما در ارسال فایل باید بهترین و مهم ترین انواع فایل برای چاپ را در اولویت قرار دهید. فرمت ها JPG، PNG، PDF هستند.

بر اساس نوع سفارشی که قصد انجام آن را دارید باید حالت رنگ سیستم خود را بر اساس آن تنظیم و طراحی کنید.به طور کلی حالت های رنگی CMYK برای سفارشات (چاپ کارت ویزیت، چاپ بروشور، چاپ بروشور، لیبل، چاپ سربرگ، چاپ پاکت نامه، چاپ بنر، پوستر دیواری و …)

و فایل هایی که باید بر اساس مدرنیته RGB طراحی کنید عبارتند از: (چاپ تی شرت، چاپ لیوان، چاپ عکس، چاپ سویشرت، چاپ پرچم، چاپ پازل، چاپ Pedmos و …)

یک حاشیه ایمنی تعیین کنید

یک حاشیه امن برای همه فایل های چاپی خود تنظیم کنید. برای مثال، این حاشیه امن بسته به نوع سفارش شما باید متفاوت باشد چاپ کارت ویزیت سلفون یا چاپ لیبل UV یا هر نوع دیگری باید حاشیه مطمئن 3 میل را در نظر بگیرید اما در موارد دیگر مانند چاپ کارت ویزیت با لمینت براق 9*6. چاپ روی تابلوهای کتانی این حاشیه ایمنی را 5 مایل در نظر بگیرید.

ما امیدواریم مقاله آموزش تهیه فایل چاپی برای شما مفید و درس آموز بود نحوه تهیه سایز فایل چاپی و اگر نکته خاصی وجود دارد می توانید با تیم مشورت کنید گروه هنر چاپ زیبا من می پرسم.

آموزش نگارش تهیه فایل چاپی برای اولین بار در چاپ نفیس. به نظر می رسد.