تفاوت بین پوشش مات و براق

تفاوت بین پوشش مات و براق

یکی از رایج ترین مشکلات و سوالات مشتریان ما هنگام چاپ کارت ویزیت، از عکس عروسی گرفته تا چاپ های هنری، درک تفاوت بین کاغذ گلاسه و مات است. تفاوت ظاهری بین روکش براق و مات در نحوه انعکاس پرتوهای نور است. یک سطح براق پرتوهای نور را در یک جهت منعکس می کند و در نتیجه در زوایای خاصی یک اثر “براق” ایجاد می کند، در حالی که یک سطح مات نور را در جهات مختلف منعکس می کند و همچنین نور را پخش می کند بنابراین تابش خیره کننده کمتری وجود دارد.

بسیار جالب است که از همان پوشش مبتنی بر خاک رس برای ایجاد کاغذهای براق و مات استفاده می شود – فرآیند بسته به پوششی که روی آن اعمال می شود متفاوت است. از آنجایی که کاغذ بدون پوشش به طور طبیعی قابل شناسایی نیست، پوشش به پر کردن منافذ و کاهش میزان جوهری که در طول فرآیند چاپ به کاغذ جذب می‌شود، کمک می‌کند. با این روش، کاغذ به دست آمده نه تنها دوام بیشتری دارد، بلکه صاف تر به نظر می رسد و رنگ ها اشباع تر و زنده تر به نظر می رسند. کاغذ مات از پوشش کمتری استفاده می کند و کمی جلا کمتر از کاغذ براق است.

به عنوان یک قاعده کلی، روکش براق به عکس ها و محصولات چاپی شما درخشندگی بیشتری می بخشد و همچنین محافظت بیشتری در برابر لکه و آسیب می دهد. از سوی دیگر، روکش مات به عکس‌های شما می‌بخشد و ظاهری خاموش با رنگ‌های ملایم‌تر و درخشندگی ظریف‌تر به شما می‌دهد. اینکه آیا تصمیم به استفاده از روکش مات یا براق روی محصولات چاپی خود دارید، در نهایت به سلیقه شخصی بستگی دارد، اما برخی ملاحظات علمی وجود دارد که هنگام انتخاب مات/براق باید در نظر داشته باشید. مشکلی نباشه مات و براق بودن نیز مد است چاپ کارت ویزیت سلفون و همچنین در چاپ کارت ویزیت روی لمینت مات و چاپ گلاسه تراکت روکش دار و خیلی چیزهای دیگر کارایی خاص خود را دارد.

ما در این مقاله چاپ کارت ویزیت مات یا براق بهتر است ما قصد داریم قدم به قدم تاثیراتی که مات یا براق روی محصولات چاپی شما در قسمت های مختلف چاپ می گذارد را توضیح دهیم.

گزینه اول: کارت ویزیت

وقتی صحبت از کارت ویزیت به میان می آید، روکش براق بیشتر مورد علاقه مشتریان است. روکش براق محافظت بیشتری در برابر آسیب ایجاد می کند و به رنگ های مرده روشن ظاهری زیبا و براق می بخشد. جلد براق نیز انتخاب بسیاری از افراد برای چاپ کارت ویزیت است زیرا عکس ها بر روی جلد براق روشن تر و درخشان تر به نظر می رسند.

با این حال، موارد زیادی وجود دارد که کارت ویزیت مات می تواند گزینه بهتری باشد، روکش مات استفاده شده و به عنوان یکی از محصولات مورد علاقه که طرفداران خود را دارد انتخاب می شود. اگر زمینه کارت شما بیشتر مشکی یا تیره است، روکش مات انتخاب بسیار مهمی برای این کار است. زیرا روکش براق نور موجود در آن را منعکس می کند و دید خوبی ندارد. برخی از مشاغل سنتی (مانند وکلا، حسابداران، افسران نظامی و غیره) ممکن است روکش مات را ترجیح دهند. در نهایت، اگر می خواهید بتوانید روی کارت ویزیت خود بنویسید، روکش مات برای آن بهتر است.

گزینه دوم: بروشور

روکش براق گزینه خوبی برای چاپ بروشور شارپ است و رنگ های روشن دارد و گزینه مناسبی برای این کار است مثلا آژانس مسافرتی یا شرکت پذیرایی که توانایی گرفتن عکس های روشن و شفاف را دارد می تواند از روکش براق استفاده کند اما سایر شرکت هایی که از طرح تیره استفاده می کنند. آنها می توانند از روکش مات استفاده کنند. همچنین اگر طراحی بروشور شما حول محور تایپوگرافی یا اینفوگرافیک پررنگ باشد، استفاده از روکش مات برای محصول نهایی مناسب تر خواهد بود.اگرچه بروشورهای مات چندان رایج نیستند، اما مواقعی وجود دارد که روکش مات مناسب تر است.

گزینه سوم: تراکت

هر دو براق و مات برای تراکت تبلیغاتی و پوسترها مناسب هستند. مانند هر محصول چاپی، بهترین گزینه تا حد زیادی به طراحی و هدف شما بستگی دارد. در کل روکش های براق برای محصولات شاد و جشن بسیار مفید و کاربردی هستند و می توانید از این طرح ها استفاده کنید.

روکش مات گزینه مناسبی برای طرح هایی با طیف رنگی کمتر است که برای عکس های قدیمی یا اشیاء قدیمی بسیار مناسب است. اگر قرار است پوستر یا بروشور شما در محیطی روشن یا آفتابی چاپ شود، بهتر است از روکش مات استفاده کنید. اگر قصد دارید طرح خود را در قاب شیشه ای قرار دهید، بهتر است از روکش مات استفاده کنید.

گزینه چهارم: عکس

چاپ گلاسه و مات مزایای خود را برای چاپ عکس دارد. چاپ عکس گلاسه برای عکس های روشن و شفاف به خصوص عکس های با کیفیت بسیار مناسب و مفید است.

برای عکس های عروسی یا خانوادگی معمولا افراد تمایل دارند از کاغذ مات استفاده کنند زیرا کاغذ مات به نوعی برخی از نقاط ضعف عکس را پوشش می دهد، بنابراین بیشتر افراد تمایل به چاپ روی دستمال کاغذی دارند. مثلا چاپ عکس سیلک که مات است، اثر انگشت کمتری روی آن خواهد داشت و ماندگاری بیشتری دارد.

در چاپ پیچیده ما طیف گسترده‌ای از کاغذها و روکش‌های ممتاز و ایده‌آل را در محل موجود داریم، بنابراین مهم نیست که چه چیزی را چاپ می‌کنید، می‌توانید ضخامت و پرداخت مناسب را برای محصول خود انتخاب کنید. وقتی صحبت از روکش براق و مات می شود یک نکته بسیار مهم وجود دارد و آن اینکه شما می توانید بر اساس طرح و سلیقه خود زیبایی خاصی به طرح خود بدهید.

ما امیدواریم انشا در مورد تفاوت روکش مات و براق برای شما مفید خواهد بود و از خواندن این مقاله بیشترین بهره را خواهید برد تفاوت بین پوشش مات و براق بعهده گرفتن. علاوه بر این امیدواریم در انتخاب مات و براق بودن محصول خود به نتیجه مطلوبی دست یافته باشید.

نوشتن تفاوت بین روکش های مات و براق برای اولین بار با چاپ ریز. به نظر می رسد.