منو سایت

طراحی UI چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
طراحی UI چیست؟

تا به حال به این فکر کرده اید که ظاهر و ظاهر اپلیکیشن ها و وب سایت هایی که هر روز استفاده می کنید چیست؟ این طراحی رابط کاربری (UI) است، که فرآیند ایجاد عناصر بصری برای افراد (کاربران) برای تعامل با یک محصول یا خدمات است. هدف از طراحی رابط کاربری ایجاد یک رابط کاربری آسان، بسیار کاربردی و از نظر بصری دلپذیر است. اما طراحی UI چیست؟ برای شما خوش شانس است، ما نگاهی به طراحی رابط کاربری، چرایی اهمیت آن خواهیم انداخت و منابعی برای یادگیری و الهام بخشی خواهیم داشت.

مردی دراز کشیده به طور معمولی به آی پد خود نگاه می کند و به عناصر طراحی UI برای وب سایت خود فکر می کند
تصویر توسط OrangeCrush

طراحی UI چیست؟

طراحی UI بر تعامل و زیبایی شناسی تجربه دیجیتال تمرکز دارد. این می تواند یک برنامه موبایل، یک وب سایت یا حتی یک بازی ویدیویی باشد. همچنین عملکردهایی را پوشش می دهد که بر نحوه تجربه کاربر از محصول یا خدمات تأثیر می گذارد. طراحی رابط کاربری خوب، کاربر را تحت کنترل قرار می دهد و هدایت تجربه را آسان می کند.

به هر کجا که نگاه کنید، طراحی UI عمیقاً در زندگی روزمره ما ادغام شده است. این نحوه تعامل ما با برنامه‌ها و دستگاه‌های دیجیتال مورد علاقه‌مان است، مانند پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌ها، گالری دوربین تلفن و سیستم عامل لپ‌تاپ شما. هر عنصر گرافیکی، مانند دکمه‌هایی که کلیک می‌کنید، فیلدهای متن روی فرم، رنگ، طرح‌بندی، تایپوگرافی، تصویر بخشی از طراحی رابط کاربری هستند. یک طراح رابط کاربری باید دسترسی، کارایی و روان بودن تعاملات را در نظر بگیرد.

انواع مختلفی از طراحی UI مانند رابط کاربری گرافیکی (GUI)، رابط خط فرمان (CLI)، رابط کاربری لمسی، رابط کاربری بازی و حتی رابط کاربری صوتی (VUI) وجود دارد. در اینجا اطلاعات کمی در مورد هر نوع وجود دارد.

رابط کاربری گرافیکی (GUI) و رابط خط فرمان (CLI)

  سیستم عامل مبتنی بر CLI (MS-DOS). سمت راست: DOS Shell، یک برنامه مدیریت فایل رابط کاربری گرافیکی که روی MS-DOS اجرا می شود.
در سمت چپ یک سیستم عامل مبتنی بر CLI (MS-DOS) قرار دارد. در سمت راست یک مدیر فایل رابط کاربری گرافیکی است که روی MS-DOS اجرا می شود.

رابط‌های گرافیکی کاربر (GUI) یک راه بصری برای تعامل با برنامه‌ها و سیستم‌های عامل بدون نیاز به نگاه کردن به کد یا اسکلت زیر آن فراهم می‌کنند. در حالی که رابط های خط فرمان (CLI) شامل استفاده از دستورات فقط متنی مانند Windows Powershell یا Linux Terminal است. اکثر کامپیوترها در دهه 1980 و اوایل دهه 1990 از سیستم عامل های مبتنی بر CLI مانند MS-DOS استفاده می کردند. کمی بعد، اپل مکینتاش و مایکروسافت ویندوز راه را برای سیستم عامل های مبتنی بر رابط کاربری گرافیکی رهبری کردند و سیستم عامل های CLI را برای کاربران روزمره حذف کردند. اگر می خواهید درباره تاریخچه رابط کاربری گرافیکی کامپیوتر بیشتر بدانید، گالری رابط کاربری گرافیکی یک منبع عالی است.

رابط بازی

رابط کاربری بازی یک کشور بزرگ در دنیای طراحی بازی است. شامل موارد زیر است:

 • منوی اصلی و تمام منوهای بعدی را در طول بازی پیمایش کنید
 • راهنما و دستورالعمل در مورد نحوه بازی
 • گرافیک های روکش شده یا نمایشگرهای هدآپ (HUD)، مانند نقشه در گوشه صفحه یا تعداد زندگی های باقی مانده
 • طراحی شی و کاراکتر، از جمله اسپرایت و مدل های سه بعدی
 • طراحی صدا، نشانه ها و ارائه بازخورد صوتی برای تعامل
بازی‌های ویدیویی از بسیاری از عناصر رابط کاربری مختلف مانند دکمه‌ها، مدال‌ها و موارد دیگر استفاده می‌کنند.
بازی‌های ویدیویی از عناصر رابط کاربری بسیاری استفاده می‌کنند، توسط iGreg.

هدف رابط کاربری یک بازی ارائه بازخورد و اطلاعات کافی به بازیکن است تا با کمترین تلاش ذهنی از وضعیت فعلی بازی مطلع شود. آیا تا به حال یک بازی بصری انجام داده اید؟ احتمالاً طراحی رابط کاربری خوبی داشت. برای رابط کاربری بازی، ساده و واضح است. بازیکنان برای دستیابی به اهداف بازی خود نباید مجبور شوند در منوهای درهم ریخته حرکت کنند یا به رابط های شلوغ نگاه کنند.

رابط کاربری صوتی

ما از طریق صدا با خانواده، دوستان و همکاران خود صحبت می کنیم، پس چرا از گفتار برای تعامل با دستگاه ها استفاده نکنیم؟ با ظهور دستگاه‌ها و نرم‌افزارهای فعال‌کننده صوتی، VUI یک زمینه رو به رشد است. این یک راه عالی برای پیاده سازی تعامل برای افراد دارای تحرک محدود یا اختلالات بینایی است. برخی از نمونه‌های رایج برنامه‌های VUI شامل سیری اپل، آمازون الکسا و دستگاه‌های ناوبری GPS فعال‌شده با صدا هستند.

روی UI ضربه بزنید

نحوه تعامل ما با دستگاه‌های لمسی مانند تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها شامل یک رابط کاربری لمسی است. این دستگاه ها از حرکات دست، فشار طولانی، کشیدن انگشت و ضربه برای تعامل استفاده می کنند. به عنوان مثال، در یک روز ساحلی از یک دوست عکس می گیرید. سپس، با استفاده از ویرایشگر عکس گوشی خود، از انگشت خود برای کشیدن گوشه ها استفاده می کنید و به راحتی یک فرد ناخواسته را در سمت چپ تصویر برش می دهید. این همان چیزی است که رابط کاربری لمسی در مورد آن است! نمونه‌های زیادی از رابط کاربری لمسی وجود دارد، مانند اسکن اثر انگشت برای پرداخت‌های تلفن همراه، پیمایش انگشت برای بزرگ‌نمایی روی نقشه دیجیتال مترو، و فشار طولانی برای تأیید حذف فایل.

چرا طراحی UI اینقدر مهم است؟

اکنون که با انواع طراحی رابط کاربری بیشتر آشنا شدید، بیایید بررسی کنیم که چرا اینقدر مهم است. از آنجایی که 90 درصد اطلاعاتی که دریافت می کنیم، اطلاعات بصری است و رابط کاربری تمام جنبه های بصری تعامل را در بر می گیرد، اطمینان از اینکه این تجربیات تعاملی و بصری بسیار موثر هستند، ضروری است. مغز ما تصاویر بصری را به طور قابل توجهی سریعتر از متن پردازش می کند، بنابراین شما می خواهید اولین تاثیر قوی را از طریق تصاویر ایجاد کنید.

بدون جلوه‌های بصری قانع‌کننده و تأکید بر طراحی رابط کاربری خوب، می‌تواند بر عملکرد محصول، طراحی شما تأثیر بگذارد و حتی کسب‌وکار شما ممکن است با رفتن مشتریان به سمت رقبا آسیب ببیند زیرا محصولات و سایت‌های آن‌ها تعامل بهتری را ارائه می‌دهند. اگر بازی رابط کاربری شما خوب باشد، می تواند طراحی و محصولات شما را جذاب کند و پایگاه مشتریان شما را گسترش دهد.

در مورد UX چطور؟ و تفاوت بین طراحی UI و UX چیست

یکی دیگر از جنبه های بزرگ طراحی رابط کاربری، قابلیت استفاده است. دو هدف طراحی UI عبارتند از: رابط کاربری چگونه به نظر می رسد و چگونه کار می کند؟ اگر جلوه‌های بصری جذاب باشند اما عملکرد و قابلیت استفاده نداشته باشند، کاربران ناامید می‌شوند یا حتی آن را ترک می‌کنند. اینجاست که طراحی تجربه کاربری (UX) وارد می شود. طراحی UX در درجه اول بر انجام وظایف کاربر و حل مشکلات قابلیت استفاده آنها متمرکز است. رابط کاربری دقیق‌تر است (مانند دکمه‌ها یا قسمت متن)، UX تمایل به مفهومی دارد (خواه کاربر هنگام خرید خوشحال باشد یا عصبانی).

تصویری که نشان می‌دهد چگونه UI تصاویر و ویژگی‌ها را در بر می‌گیرد و UX روی فرآیند و تجربه تمرکز می‌کند.
تصویری که نشان می‌دهد چگونه رابط کاربری تصاویر و ویژگی‌ها را در بر می‌گیرد و UX روی فرآیند و تجربه تمرکز می‌کند، از طریق SuccessiveTech

برای دقیق تر بودن: UI بر انتخاب رنگ ها و فونت ها، سازماندهی طرح بندی صفحه و طراحی عناصر تعاملی مانند اسکرول، جابجایی ها و کادرهای متن تمرکز دارد. در حالی که UX در درجه اول به درک رفتار و نیازهای کاربر در حین پایبندی به اهداف تجاری مربوط می شود. یک طراح UX شخصیت ها و نقشه های سفر را بر اساس مخاطبان هدف و تحقیقات ایجاد می کند.

در حالی که همپوشانی های زیادی بین طراحی UI و طراحی UX وجود دارد، بزرگترین تفاوت این است که UX در درجه اول بر فرآیند طراحی و تجربه تمرکز دارد، در حالی که UI بر ظاهر و عملکرد تمرکز دارد.

در اینجا بیشتر درباره UX در مقابل UI بیاموزید >>

منابع و الهام UI

راه های زیادی برای توسعه و یادگیری طراحی UI وجود دارد. برای مثال، یکی از راه‌ها این است که برای ایمیل‌های رابط کاربری روزانه ثبت‌نام کنید، که برای 100 روز یک طرح UI متفاوت را برای شما ایمیل می‌کند. چالش‌ها عبارتند از اعلان‌های طراحی صفحه فرود، پخش موسیقی، رزرو هتل و موارد دیگر. این یک راه عالی برای دریافت پیشنهادات و طراحی طرح‌بندی‌های جدیدی است که فکرش را نمی‌کردید!

صفحه فرود سایت UI روزانه
مهارت های UI خود را هر روز با Daily UI، با Daily UI تمرین کنید

همچنین می توانید با طراحی مجدد یک اپلیکیشن یا سایت با ابزار طراحی رابط کاربری مورد علاقه خود، طرح های رابط کاربری خود را ایجاد کنید. یکی از برنامه های مورد علاقه خود را بردارید و فکر کنید: چگونه آن را دوباره ایجاد می کنید؟ حتما مهارت های خود را هر روز تمرین کنید، حتی اگر فقط 10 دقیقه باشد. سازگاری شما را به طراح بهتری تبدیل می کند.

این روزها آموزش ها و کلاس های آنلاین زیادی برای بهبود مهارت های رابط کاربری شما وجود دارد. همچنین بسیاری از انجمن‌های طراحی وجود دارند که می‌توانید به آنها بپیوندید، مانند Dribbble یا Design Buddies. خیلی خوب است که بخشی از یک جامعه باشید، مشارکت معناداری داشته باشید و با دوستان طراح در هر کجا که هستید ارتباط برقرار کنید.

اگر به دنبال منابع یادگیری بیشتری برای یادگیری طراحی UI هستید، این موارد را بررسی کنید:

 • Design Resources راهنماها، کیت ها و مجموعه هایی را ارائه می دهد که بسیاری از جنبه های طراحی را پوشش می دهد.
 • منابع UI/UX لیندا هوانگ خواندن توصیه شده، انجمن های آنلاین، نکات نمونه کارها و رزومه، و واژه نامه اصطلاحات UI و UX را ارائه می دهد.
 • Tools آرشیو وسیعی از منابع و ابزارهای طراحی را به‌روزرسانی می‌کند.

و اگر به دنبال الهام گرفتن هستید، در اینجا چند مکان عالی برای شروع جستجویتان وجود دارد:

 • Awwwwards
 • رفتار
 • بهترین فویل ها
 • گالری مینیمال
 • صفحه نمایش
 • SiteSee

همیشه به یاد داشته باشید که طراحی UI برای کاربران شما طراحی می شود. دفعه بعد که بازی ویدیویی مورد علاقه خود را انجام می دهید یا لباس آنلاین می خرید، نحوه طراحی رابط کاربری پلتفرم را در نظر بگیرید. آیا تعادل خوبی بین فرم و عملکرد وجود دارد؟ بهترین نمونه های طراحی UI رابطه یین یانگ بین زیبایی شناسی و عملکرد دارند.

به یک طراحی UI ممتاز برای وب سایت خود نیاز دارید؟

برای تحقق آن با طراحان با استعداد ما همکاری کنید.


یک طرح دریافت کنید

نوشته طراحی UI چیست؟ اولین بار در 99طراحی ظاهر شد.