عوامل موثر بر کیفیت چاپ

عوامل موثر بر کیفیت چاپ

اولین سوالی که هنگام چاپ می پرسیم این است که آیا محصول نهایی کیفیت خوبی دارد یا خیر؟ از کدام روش چاپ استفاده کنیم و از کدام یک می توانیم در مدت زمان کوتاه بیشترین بهره را ببریم؟ و آیا چاپگرها از این نظر متفاوت هستند؟ وجود امکانات و تجهیزات با تکنولوژی جدید یکی از مهمترین عوامل در انتخاب چاپخانه می باشد. علاوه بر این، جذب نیروهای متخصص و مجرب تاثیر بسزایی در کیفیت خدمات چاپ خواهد داشت. عواملی مانند جنس کاغذ، اندازه، وضوح، کیفیت طراحی و فرمت خروجی طراحی از جمله عواملی هستند که می توانند بر کیفیت چاپ تاثیر بگذارند. با در نظر گرفتن چند نکته کلیدی، می توانید چاپ با کیفیت بالا را با قیمت مناسب تجربه کنید. آرکتایپ با خدمات آنلاین خود از شما در این زمینه حمایت خواهد کرد.

 

در مرحله اول هدفی را که قصد استفاده از خدمات چاپ را دارید مشخص کنید. آیا می خواهید از آن به عنوان یک تبلیغ استفاده کنید یا قصد دارید از آن در انتشار کتاب و مجلات استفاده کنید؟ کدام بخش از جامعه را پوشش خواهید داد و جنسیت و سن در محصول چاپی شما مهم است؟ توجه به این نکات به شما این امکان را می دهد که در اندازه، طرح و رنگ انتخاب مناسبی داشته باشید. هنگامی که به چاپخانه می روید، یکی از مهم ترین سوالاتی که می توانید بپرسید در مورد اندازه سفارش چاپ است. انتخاب اندازه مناسب به طور قابل توجهی بر وضوح و کیفیت تصویر تأثیر می گذارد. گاهی با بزرگ‌نمایی و بزرگ‌نمایی طرح، ظاهر آن از بین می‌رود و در نهایت تصویر و متن تار چاپ می‌شود. برای این کار ابتدا اندازه فایل را تعیین کرده و سپس طرح را ارائه دهید.

کاغذ چاپ مناسب

شناخت انواع کاغذ و استفاده صحیح از آنها می تواند تاثیر بسزایی در کیفیت محصول نهایی داشته باشد. ضخامت آنها، میزان نور و کدورت، میزان جذب جوهر، نوع بافت کاغذ از جمله عوامل موثر در فرآیند چاپ هستند. در این میان از کاغذهای مختلفی برای این منظور استفاده می شود که انواع آن را می توان به نوشتار نسبت داد. این کاغذها در دو دسته اصلی روکش شده و بدون روکش تقسیم می شوند. اگر به فکر چاپ بروشورهای لوکس یا آثار هنری هستید، بهتر است از کاغذهای نوشتاری با روکش متفاوت استفاده کنید. این نوع کاغذ تحریر به کاغذ ممتاز معروف است و سطحی براق و شفاف دارد. از کاغذ روکش دار نیز برای چاپ مجلات و نشریات مختلف استفاده می شود. کاغذهای تحریر معمولاً برای چاپ افست استفاده می شوند. ارزش حرارتی معمولی این کاغذها بین 70 تا 100 گرم است.

 

گلاسه نوع دیگری از کاغذ است که به طور گسترده در صنعت چاپ استفاده می شود. این نوع کاغذ را نیز می توان به دو گروه اصلی مات و براق تقسیم کرد. در تهیه کارت ویزیت نیز بسیار رایج هستند. از ویژگی های این کاغذ می توان به ماندگاری بالا و قابلیت چاپ خوب آن اشاره کرد. کاغذهای گلاسه معمولاً در دمای 90 تا 300 گرم فروخته می شوند.

اگر می خواهید از خدمات یک مرکز چاپ برای طراحی بسته بندی محصولات استفاده کنید، بهتر است مقوا پشت خاکستری را انتخاب کنید. یک طرف کاغذ سفید و طرف دیگر خاکستری است. استفاده از این کارتن ها به دلیل استحکام و مقاومت در برابر رطوبت و آب در صنعت بسته بندی مورد توجه قرار می گیرد. از این کاغذها در دمای 200 تا 300 گرم استفاده می شود.

کدام روش چاپ بهتر است؟ افست یا دیجیتال؟

سوال دیگری که در زمینه کیفیت چاپ مطرح می شود این است که از چه تکنیک چاپی باید استفاده کرد؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید نیازهای خود را در نظر بگیرید. کیفیت چاپ افست و دیجیتال قابل قبول است. با این حال می توان گفت چاپ افست بسیار عالی است و تصاویر و متون وضوح بیشتری دارند، بنابراین برای سفارش های زیاد توصیه می شود از این روش استفاده کنید. این فناوری همچنین به شما این امکان را می دهد که از طرح های چاپ شده بر روی سطوحی مانند چرم و پلاستیک استفاده کنید. بر خلاف چاپ افست، چاپ دیجیتال وجود دارد که نمی توان ویژگی های مثبت آن را انکار کرد. اگر به دنبال خدمات چاپ با کیفیت در اسرع وقت هستید، استفاده از این تکنیک به شما کمک خواهد کرد.

 

وضوح و کیفیت چاپ

یکی از عوامل مهم برای تار شدن تصاویر، وضوح ناکافی آنها است. اصطلاح وضوح در صنعت چاپ بسیار رایج است. در واقع می توان گفت رزولوشن یک واحد اندازه گیری وضوح تصویر است و بر حسب DPI اندازه گیری می شود. به بیان ساده، تصویر به نقاط یا قسمت های بسیار کوچکی تقسیم می شود که به هر کدام یک پیکسل می گویند. هرچه تعداد پیکسل ها بیشتر باشد، تصویر واضح تر خواهد بود. این مقیاس برای ارائه خدمات چاپ متفاوت است، به عنوان مثال برای انواع کاتالوگ ها و کیت های اداری رزولوشن 300 مناسب در نظر گرفته می شود. اگر فکر می کنید این مقدار کمتر است، رزولوشن تصویر ممکن است در کامپیوتر شما خوب باشد، اما پس از چاپ با تصویر و متنی تار مواجه خواهید شد. پس با دانستن این موضوع می توانید فایل های لازم را با وضوح مناسب چاپ کنید. .

عوامل مکتوب مؤثر بر کیفیت چاپ برای اولین بار در چاپ قدیم. به نظر می رسد.