7 الهام بخش ترین روند جلد کتاب برای سال 2023

7 الهام بخش ترین روند جلد کتاب برای سال 2023

با درگیری های جهانی، یک بحران آب و هوایی مداوم و یک رکود اقتصادی در آینده، جهان سهم خود را از تاریکی داشته است. اما اگر به دنبال فرار از واقعیت هستید، به نظر می رسد روند طراحی جلد کتاب در سال 2023 مصمم به حذف تاریکی است. اشکال روشن می چرخند، گل ها شکوفا می شوند و موجودات وحشی پرسه می زنند. در هر جای دیگر، طراحان به گذشته نگاه می کنند و زیبایی را در ترس از پانک و لذت را در سادگی بازیگوش هنر پاپ می یابند.

همانطور که از انتخاب های ما در زیر می بینید، چندین روند امسال با هم همپوشانی دارند. یکی از ویژگی‌های رایج تایپوگرافی است، که – اگرچه گاهی آنقدر بزرگ است که از روی جلد بیرون می‌ریزد – اغلب نقش فرعی را نسبت به تصاویر و الگوهای زنده بازی می‌کند. امسال، این احساس کمتر در مورد کلمات و بیشتر در مورد احساس است: به نظر می رسد زمان آن رسیده است که دستورالعمل های مربوط به سلسله مراتب و درستی را فراموش کنید و فقط رها کنید. اینها ترندهای بزرگ در طراحی جلد برای سال 2023 هستند.

7 الهام بخش ترین روند جلد کتاب برای سال 2023

  1. ترکیب های انتزاعی
  2. فونت بزرگ، پس زمینه شلوغ
  3. بدون سلسله مراتب
  4. مینیمالیسم هنر پاپ
  5. کلاژ به سبک پانک و صفحات پاره شده
  6. نقوش برجسته گل
  7. نزدیک به لبه

1. مخلوط های انتزاعی

چگونه می‌توانید پوششی جذاب ایجاد کنید که برای جذابیت رسانه‌های اجتماعی عالی باشد، اما حس رمز و راز را نیز حفظ کند؟ برای بسیاری از نویسندگان و طراحان، کاورهای ترکیبی انتزاعی پاسخی است. این طرح‌های روشن و پویا رنگ و بافت را ترکیب می‌کنند و تصادفی بودن و خلاقیت را نشان می‌دهند و نظم، نظم و واقع‌گرایی را رد می‌کنند. با توجه به اینکه بسیاری از مردم تغییرات عمده ای را در زندگی خود تجربه کرده اند یا از تحولات جهانی چند سال گذشته خسته شده اند، دیدن نویسندگان و طراحان در حال شکستن قالب در طراحی جلد کتاب جای تعجب ندارد.

نوشته کائوسب استراکین

در حالی که الگوهای پر جنب و جوش زیادی روی جلد این کتاب ها می چرخند، این روند کاملاً انتزاعی نیست. ارقام اغلب از گرداب بیرون می‌آیند، که نشان‌دهنده دگرگونی شخصی یا نحوه ساختن تصاویر در ذهنمان هنگام خواندن است. اما برخلاف جلدهایی با جلدهای جلویی عکاسی یا فوتورئالیستی، این کتاب‌ها به ندرت چهره‌ای قابل تشخیص دارند، و به‌ویژه برای کتاب‌هایی با تفسیرهای متعدد یا تفاسیر (مانند عناوین خودیاری) که خوانندگان می‌توانند خود را به عنوان شخصیت اصلی ببینند، مناسب هستند.

نویسنده: روسیو مارتین اوسونا


2. تایپوگرافی بزرگ، پس زمینه های شلوغ

سخت است بدانیم با این روند به کجا نگاه کنیم. حروف بزرگ، معمولاً با حروف بزرگ، در سراسر جلد امتداد دارند. اما درست در پشت آنها تصاویر جسورانه و جذابی نهفته است که اغلب حیوانات یا گیاهان را نشان می دهد. گاهی اوقات متن توسط بخشی از تصویر پنهان می شود، مانند قوس بدن مار از میان قوس های دوتایی “M” روی جلد زیر.


این پوشش‌ها فریاد می‌زنند «به من نگاه کن»، این تصور را ایجاد می‌کند که کار درون وحشی و افسارگسیخته است. در زمانی که بسیاری از ما بیشتر به آن نیاز داریم راهی برای فرار به دنیایی دیگر ارائه می دهد. لایه ها و تصاویر روی هم تداخل دارند علاقه ای ایجاد می کنند که مرز بین متن و تصاویر را محو می کند و این جلدها را برای طراحان و کتاب هایی که می خواهند خوانندگان کنجکاو را جذب کنند عالی می کند.


3. سلسله مراتب متنی وجود ندارد

عناصر جلد اغلب در یک سلسله مراتب مرتب می شوند و عنوان غالب است و اثر، نام نویسنده و سایر جزئیات کمتر اهمیت دارد. طراحان سال‌هاست که با این سلسله مراتب بازی می‌کنند و پل بیکن در دهه 1950 پیشگام بسیاری از جلدها بود که به این عنوان وزن جدی داد. در سال 2023، ما شاهد سلسله مراتب متنی کمتری بر روی جلدها هستیم، جایی که عنوان و نام نویسنده با فونت و اندازه یکسان است.این جلدها تشخیص اینکه کدام متن به نویسنده و کدام به عنوان اشاره دارد را دشوارتر می کند. اگر شما یک نام قابل تشخیص هستید، خوانندگان هنوز هم باید بتوانند نام شما را به راحتی تشخیص دهند. اما نویسندگان کمتر شناخته شده به طور فزاینده ای از همین رویکرد استفاده می کنند. بخشی از جذابیت، مطابق با دیگر روندهایی که امسال در جلد کتاب‌ها دیده‌ایم، میل به آشفتگی و سرپیچی از رویه‌های جا افتاده است.

این روند همچنین نشان می‌دهد که خواننده خرید خود را تنها بر اساس نویسنده یا عنوان انجام نمی‌دهد، بلکه روی جلد به‌طور کلی خرید می‌کند – رویکردی که می‌تواند به برجسته‌تر شدن جلد در قفسه‌ها یا در پلتفرم‌های اجتماعی کمک کند.


4. مینیمالیسم هنر پاپ

هنگامی که پاپ آرت در دهه 1950 ظهور کرد، آن را به عنوان یک ژانر بی ثبات و شیک تلقی می کردند: ژانری که امروز اینجا خواهد بود و فردا می رود. ثابت شده است که به طور قابل توجهی بادوام است و پوشش هایی که تصاویر روشن و یکپارچهسازی با فونت های بزرگ و پررنگ را ترکیب می کنند امسال بسیار محبوب هستند. هنر پاپ بر خلاف این ایده عمل می کند که فرهنگ “بالا” در رد سلسله مراتب مهمتر از فرهنگ عامه است، که ترکیبی از خلاقیت و قانون شکنی است که در بسیاری از طرح ها در سال 2023 مشاهده می کنیم. طراح Costis Pavlou خاطرنشان می کند که “احساس احیای یکپارچه و زیبایی شناسی بوهو ‘ اغلب به یک پیچ و تاب معاصر با ‘چشم های مدرن بسیار زیبا’ داده می شود.

نوشته کوستیس پاولو

اما از آنجایی که فیلم‌های ابرقهرمانی هنوز بزرگ‌ترین نمایش در شهر هستند، برای برخی از طراحان نیز تعجب‌آور نیست که از پنل‌های کتاب‌های مصور که الهام‌بخش افرادی مانند روی لیختنشتاین در دوران اوج هنر پاپ بود، الهام بگیرند. این روند مینیمالیسم هنر پاپ تضاد کاملی با جلدهای درهم ریخته و الگوهای شلوغی که امسال در برخی کتاب‌ها مشاهده می‌کنیم، ایجاد می‌کند.

نوشته کوستیس پاولو
توسط Gaia Bonetti و Ermastuff Brand & Web Agency از طریق Behance

5. کلاژ سبک پانک و صفحات پاره شده

از شلوار جین پاره‌شده رامونز گرفته تا سنجاق‌هایی که سکس پیستولز می‌پوشید، اولین موج پانک راک که در دهه 1970 رخ داد، همه چیز را پاره کرد، سپس آن‌ها را به سبکی که درهم به نظر می‌رسید اما اغلب بسیار هوشمندانه بود، وصله کرد. دیدگاه و فلسفه پانک هرگز از بین نرفت. تقریباً 50 سال بعد، با ظهور جنبش‌های ضد نظام و طراحی دیستوپیایی که به مد و طراحی بازگشتند، پانک بر موج جدیدی از طراحی گرافیک و کتاب تأثیر گذاشت.


جلدهای کتاب امسال از جلدهای پاره شده، بافت های خشن و کلاژ استفاده می کنند تا چیزی وحیانی یا متجاوزانه را نشان دهند. این رویکرد نمی‌تواند بیشتر از مینیمالیسم گردی که بر محتوای دیجیتالی که به لطف طراحی اپلیکیشن مدرن می‌خوانیم غالب است، متفاوت باشد. طراحان این جلدها می گویند، اینجا چیزی خام و واقعی است.

با این حال، این طرح‌ها فاقد نیهیلیسمی هستند که صحنه اصلی پانک را مشخص می‌کند: اغلب ریپ‌ها و کلاژها زیبایی را به جای تاریکی نشان می‌دهند. به گراهام مکری برنت مطالعه موردی یک شکاف بزرگ در وسط وجود دارد، اما دست خط زیر آن دارای ظرافت تار عنکبوت است، در حالی که بالای آژیرها موجی فوق‌العاده بکر را نشان می‌دهد، مانند ملودی شیرینی که توسط موجی از بازخورد پانک حمل می‌شود.


6. الگوهای رنگی پررنگ

گلها درخشان اما شکننده هستند. آنها گیاهانی را نشان می‌دهند که در لحظه‌ای از زیبایی شکار شده‌اند، اما سخت است که به مراقبتی که آنها را به آن لحظه رسانده و رنگ محو شده‌ای که در پی خواهد داشت فکر نکنیم. این احساسات ترکیبی در قلب بسیاری از گل آرایی‌های جسورانه‌ای است که امسال روی بسته‌بندی محصول دیده می‌شود.

توسط janetatwork

برخی از جلدهای کتاب‌های گیاهی امسال، تکنیک‌های واقعی گیاه‌شناسی را توصیف می‌کنند، در حالی که برخی دیگر به تفکر یا اهمیت مراقبت از خود و اطرافیانمان اشاره می‌کنند. پوشش های گلدار به طراحان این امکان را می دهد که از رنگ های روشن در تصاویری استفاده کنند که طبیعی و غیررسمی است.

ارتباط عاطفی نیز کلیدی است: شاید افزایش روتختی های گل همیشه به دلیل یک دوره پس از همه گیری بوده است که در آن بسیاری از مردم برای گیاهان گلدانی یا زمانی که در خارج از منزل سپری می شوند ارزش قائل هستند. تحقیقات بیشتر و بیشتری به نتیجه‌ای مشابه با روانشناسی امروز می‌رسند، که اشاره می‌کند که “افرادی که اطراف خود را با زندگی گیاهی و سایر اشکال زیبایی طبیعی، در داخل و خارج از خانه احاطه کرده‌اند، مزایای سلامت عاطفی و روانی را تجربه می‌کنند.” شاید این کتاب ها هم همین کار را بکنند؟


7. نزدیک به لبه

هر طراح با یک چیدمان فشرده روبرو بوده است، اما این روند استفاده از متن بزرگ را که درست به لبه‌های کتاب می‌چرخاند یا حتی از روی آن می‌افتد، یک مزیت است. این یک نگاه چشم نواز است که می تواند – مانند چندین روند جلد کتاب در سال جاری – به سمت انتزاع منحرف شود، مانند روش D*ck را انجام ندهیدمتن روی جلد می‌چرخد تا یک الگوی نیم نقطه پولکا در پشت آن باقی بماند.

از سمنیتز

اما این روند فقط چشم‌نواز نیست: معانی متعددی دارد که طراحان می‌توانند با آن بازی کنند. ممکن است نشان دهد که محتوای کتاب بسیار گسترده و بلندپروازانه است که در محدوده یک جلد معمولی قرار نمی گیرد. اما همچنین نشان می‌دهد که شما فراتر از حد معمول رانده شده‌اید، که نشان‌دهنده خستگی بسیاری از مردم در دنیایی از ارتباط مداوم و خطوط مبهم بین کار و زندگی شخصی است.

در عین حال، استفاده از آن در کتاب‌های خودیاری گویا است و نشان می‌دهد که با کمک به خوانندگان برای رسیدن به فراتر از خود، کتاب می‌تواند به آنها کمک کند فضاها و ارتباطات جدید پیدا کنند و زندگی خود را تغییر دهند. اینکه کدام پیام به طراح بستگی دارد: وزن، رنگ و فونت این نامه ها در اینجا بسیار مهم است – حتی اگر نتوانید تک تک آنها را ببینید.توسط oğuzhan topcu از طریق Behance

آیا برای روند طراحی کتاب در سال 2023 آماده اید؟

دنیای دیجیتال ممکن است دائمی‌تر شود، اما – علی‌رغم وعده‌ها مبنی بر یک چندجهانی فراگیرتر – فروش کتاب در سال‌های اخیر به‌طور چشمگیری حفظ شده است. جلد مناسب می‌تواند پنجره‌ای به دنیای دیگری باشد، و روند روی جلد کتاب برای سال 2023 باعث می‌شود که طراحان مرزها را کنار بگذارند، کلاسیک‌های قدیمی را دوباره مرور کنند و با متن و تصاویر بازی کنند تا خوانندگان جدید را جذب کنند. الهامات زیادی در این گرایش ها وجود دارد، اما هر کتاب متفاوت است: ما نمی توانیم منتظر باشیم تا ببینیم بقیه سال چه چیزی به ارمغان می آورد.

آیا می خواهید یک طرح جلد کتاب برای برجسته کردن داستان خود داشته باشید؟

طراحان ما می توانند به شما در ایجاد تقریباً هر چیزی کمک کنند.


یک طرح دریافت کنید

The post 7 الهام بخش ترین روند جلد کتاب برای سال 2023 اولین بار در 99طرح ظاهر شد.